Leírás
Az első világháború utáni évtizedekben az Amerikai Egyesült Államok a világon szinte mindenütt, sok mindenben, sokak gondolataiban megtalálható volt. Amerika Magyarországon is a hétköznapi realitás része lett, hiszen a túrkevei lakodalomtól kezdve a Zeneakadémiáig nagyon eltérő helyszíneken tűnt fel. „Mindenütt való” volt, felbukkant sokféle tárgyban, élethelyzetben, szokásban és a szűkebb-tágabb világról, a jövőről való gondolkodásban. A távoli, óceánon túli Amerika éppúgy sok ember fantáziáját mozgatta meg, ahogy a nemzeti térben megjelenő Amerika.
A széles körű alapkutatásra épülő kötet az amerikai kultúra Horthy-kori jelenlétét tárgyalja, részben új szempontokat felvetve. A historiográfiai környezet és a globalizációértelmezések alapos bemutatása után a könyv számos forrást idézve elemzi az amerikai populáris kultúra (jazz, tánc, film, regény stb.) megjelenését, hatását és elterjedését, a hétköznapi élet alakulását, a nőideál változását és az amerikanizmus ábrázolásának különféle típusait békeidőben és a háborúban, és bemutatja az USA világpolitikai, gazdasági és katonai szerepéről vallott nézeteket.
A nemzeti történelem külvilágtól elzárt szemlélésén túllépve a kötet a Horthy-korszak sajátos keresztmetszetét adja.
A SZERZŐRŐL
Sipos Balázs történész. Korábbi monográfiái:
- A politikai újságírás mint hivatás: nyilvánosság, polgári sajtó és a hírlapírók a Horthy-korszak első felében (Napvilág, 2004)
- Sajtó és hatalom a Horthy-korszakban (Argumentum, 2010)
- Média és demokrácia Magyarországon: a politikai média jelenkortörténete (Napvilág, 2011)
- Modern, diplomás nő a Horthy-korban (Napvilág, Papp Barbarával, 2017)
- Women and Politics: Nationalism and Femininity in Interwar Hungary (Trondheim Studies on East European Cultures and Societies, 2019)
- Személyes források és a történelmi tapasztalat elbeszélése. Egyének és közösségeik Magyarországon, 1848–1948 (Napvilág, 2022)
Fontosabb szerkesztett kötetei:
- Házastárs? Munkatárs? Vetélytárs? A női szerepek változása a 20. századi Magyarországon (Palasik Máriával, Napvilág, 2005)
- Regimes and Transformation: Hungary in the 20th Century (Feitl Istvánnal, Napvilág, 2005)
- A női kommunikáció kultúrtörténete (Krász Lillával, Napvilág, 2019)
- Bevezetés a médiatörténet-írásba (Savaria University Press, 2019)