Leírás
A magyar forradalom győzelmét, tragédiáját és következményeit a Liliom utca és Üllői út sarkán, a Kilián laktanyától és a Corvin köztől kőhajításnyira mint szemtanú éltem át.
Noha Magyarországot 1957. január 13-án elhagytam, külföldi tudósítóként és az Osztrák Televízió főszerkesztőjeként „kívülről és belülről” ötven éven át foglalkoztam az 56-os dráma nagy témáival, így röviden emlékirataimban (Határátlépés) és a Magyarország történelméről írott könyvemben (Magyarok – kudarcok győztesei) is.
Erős személyes kötődésem és a rendszerváltás óta megjelent számtalan tanulmány, új dokumentum alapján elhatároztam, hogy magam is megírom a külföldi és magyar olvasóknak e világtörténelmi jelentőségű esemény gyakran zűrzavaros menetét, a sok vitát kiváltó személyiségeket, a hősöket és az árulókat, szerepük változásait a felejtés és az emlékezés dialektikájában.
„A sebeknek idő kell, és nem gyógyulnak azzal, hogy zászlókat tűzünk beléjük”, írta Rainer Maria Rilke. A forradalom és a szabadságharc diadala döntő részben a felkelők érdeme, de a pártellenzéki értelmiségiek és a mártírhalált szenvedett Nagy Imre s harcostársai nélkül nem lett volna forradalom. Megpróbáltam ezt a roppant izgalmas történetet a maga ellentmondásaival felidézni, s politikai és erkölcsi jelentőségét valósághűen, minden politikai előítélet vagy személyi érdek nélkül, a mártírok és az áldozatok iránti mély tisztelettel megírni.
PAUL LENDVAI Budapesten született, 1957 óta Bécsben él. A nemzetközi tekintélyű újságíró tucatnyi könyvet írt, amelyek egy része németül, angolul, franciául, magyarul, csehül, szlovákul és románul is megjelent. Határátlépés című memoárja és Magyarok – kudarcok győztesei című műve több kiadásban is nagy sikert aratott. Paul Lendvai huszonkét éven át a Financial Times bécsi tudósítója volt, jelenleg pedig az Europäische Rundschau című folyóirat főszerkesztője és társkiadója, valamint az ORF Európa-stúdió című műsorának vezetője.
Sajtóvisszhang:
Élet és irodalom, L. évf. 40. szám, 2006. október 6.
Élet és irodalom, L. évf. 42. szám, 2006. október 20.
Népszabadság, 2006. október 16.