Leírás
Barack Obama, Fidel Castro, Willy Brandt és Homeini ajatollah – mindegyiküknek van egy különleges tulajdonsága: a politikai karizma. De mi rejlik e képlékeny fogalom mögött?
A kötet tanulmányai azt vizsgálják, hogyan működik a karizma: mi az oka, hogy bizonyos személyeket karizmatikusnak tartanak? Milyen szerepet játszanak a kulturális és történelmi meghatározottságok abban, hogy kit ítélünk karizmatikusnak? Hogyan hat a karizma eltérő kulturális, történeti és lélektani körülmények között és különböző összefüggésekben?
A karizma összetett társadalmi jelenség, „nem egy csapásra alakul ki”. A kötet célja, hogy felmérje a különböző karizmatikus jelenségeket és ezeket rendszerezze, az egyes tanulmányokban pedig alaposabb elemzésnek kívánja alávetni a karizma különféle oldalait. A szerzők a karizma jelenségét több nézőpontból vizsgálják: vannak köztük politológusok, újságírók, történészek, kommunikációval foglalkozó tudósok, pszichológusok és regionális kérdésekkel foglalkozó szakemberek.
Valamennyien egyetértenek két feltételezésben, amelyek kötetünk tanulmányainak „legkisebb közös nevezőjét” alkotják. Az első premissza az, hogy a karizma mindig a karizmatikus vezető és a hívei közötti szociális kapcsolat kifejeződése. Egy karizmatikus kapcsolat ezzel legalább annyit (vagy még többet) mond el a hívekről, mint magáról a karizmatikus személyről, és csakis a hívő belső perspektívájából érthető meg igazán. A második feltételezés az, hogy a karizma nem határozható meg időtől és tértől függetlenül, így ahhoz, hogy megmagyarázható legyen, mindig be kell illeszteni a konkrét történelmi, politikai, kulturális, gazdasági és társadalmi, valamint pszichológiai összefüggésekbe.
TARTALOMJEGYZÉK
Bevezetés: Karizma és hatalom – vezetés és félrevezetés a politikában
(Berit Bliesemann de Guevara & Tatjana Reiber)
A hatalom popsztárjai: karizma és politika
(Berit Bliesemann de Guevara & Tatjana Reiber)
Karizma és politikai vezetés az Amerikai Egyesült Államokban: Barack Obama – a fekete Kennedy?
(Christoph von Marschall)
Jörg Haider: karizmatikus vezér, nárcisztikus személyiség, és jobboldali populista
(Johannes Steyrer)
A látnokokról és a „bölcs öregemberek”-ről: a karizmatikus Willy Brandt és Helmut Schmidt
(Tatjana Reiber & Berit Bliesemann de Guervara)
Hogyan keletkezik a karizma? (Martin Luther King)
(Jürg Häusermann)
Mesterséges karizma: személyi kultusz a szocializmusban
(Daniel Ursprung)
Vallás, politika és karizma: Az „uralkodó jogtudós” Iránban (Khomeini ajatollah)
(Henner Fürtig)
Nők, dinasztia és politika Indiában: Szonja Gandhi karizmája
(Dagmar Hellmann-Rajanayagam)
Amikor a karizma elhalványul: Kuba a Castro-korszakban és azután
(Susanne Gratius)