Leírás
A kötet e-könyv formátumban megvásárolható itt.
Amikor politikáról gondolkodunk, akkor általában a szegények és gazdagok, a hatalom és a nép, az erősek és gyengék, a tőkések és a munkások közötti hagyományos szembenállásokból indulunk ki. A könyv fő tézise szerint azonban teljesen más megközelítésre van szükségünk, amennyiben a következő évtizedek közéleti eseményeit várhatóan a rendszerek nyújtotta előnyökön belül lévők és az azokon kívül rekedtek küzdelmei határozzák majd meg.
Az új globális konfliktus megjelenésére utalnak a világszerte épülő falak és kerítések éppúgy, mint az egymást érő migrációs hullámok útjában magasodó szögesdrótok, a koronavírus idején lezáruló határok és karanténok, vagy a Brexit, az EU bővítés felfüggesztése és a nemzetállami nosztalgia felerősödése.
A változás hátterében a posztmodern kapitalizmus éleződő ellentmondásai állnak. A szerző bemutatja, hogy a tőke miképpen szabdalja gazdasági, társadalmi és kulturális zónákra a Földet és hogyan emelkednek ki a most kialakuló kulturális kapitalizmus oázisai a globalizáció sivatagából. Ezekkel a folyamatokkal összefüggésben elemzi többek között a jelen szorongó és konzervatív korszellemét, a populizmus veszélyeit vagy magyar politikai elit versengését. Kiemelten foglalkozik a 21. század radikális-forradalmi baloldali mozgalmainak esélyeivel – különös tekintettel az autonomista, feminista és ökológiai irányzatokra. A kötet a politikaelmélet és a kultúrkritika nézőpontjának eredeti egyesítési kísérlete, amely alapos szembenézésre sarkallja olvasóját.
E-könyv-kiadás itt
A SZERZŐRŐL
Kiss Viktor (1976) politológus, ideológiakutató. A PTI Társadalomelméleti Műhelyének kutatója, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója és doktori témavezetője. A Magyar Tudományos Akadémia köztestületi tagja. A posztmarxizmus egyik vezető hazai képviselője, aki elsősorban a kritikai társadalomelmélet, a globalizáció és a posztmodern politikaelmélet témáival foglalkozik. Többek között a Marx & Ideológia (2011) és az Ideológia, kritika, posztmarxizmus (2018) című könyvek szerzője, illetve a Marx – interpretációk, irányzatok, iskolák (2018) című tanulmánykötet társszerkesztője.
.
SAJTÓVISSZHANG
- Meg kell ismerjük és értsük egymást, türelemmel és jószándékkal, ez következik most, más nagyon nincs – Szentkirályi Balázs nagyon alapos ismertetője a g7.hu-n: (2023. 01. 24.)
- Nincsenek a politikára vonatkozó új és használható elméletek – ez a fő oka a rendszerkritikus baloldal mai kudarcainak (Kocsis Árpád interjúja a szerzővel a Mércén, 2022. 02. 09.)
- „A jobboldali konszenzusnak nem részei a hitleri bűnök mentegetői” – Békés Márton a Mandinernek (2021.07.11.)
- Úgy kell megváltoztatnunk a jelent, hogy a jövő nagyon-nagyon másképp nézzen ki! (Barát Endre, Új Egyenlőség, 2021.07.11.)
- A kívül és belül háborúja (Bogár László, Magyar Hírlap, 2021.05.11.)
- Hogyan korrumpálja a kapitalista rendszer az egyént? – podcast (Galba-Deák Ádám, Szócikk, 2021.04.30.)
- Kirekesztettek és bennfentesek: ki kicsoda az újjáalakuló globális politikai térben? – Parászka Boróka interjúja a szerzővel (Marosvásárhelyi Rádió, 2021. 04. 07.)
- Újra fel kell építenünk az alternatív Magyarországot – interjú a szerzővel (Marikovszky Andrea, Új Egyenlőség, 2021. 04. 11.)
- Sem Kívül, sem Belül – a posztkapitalista projekt (Marikovszky Andrea, Új Egyenlőség, 2021. 04. 04.)
- A politikai folyamatok kulcsa, hogy rettegjünk a kirekesztettek lázadásától (Kránicz Bence, 24.hu, 2021. 04. 04.)
- Kívül és Belül, avagy a csinált háború természetrajza – videó (Egy Bogár naplója)
- A szerző rövid ajánlója saját honlapján
PTI PODCAST
A kritikai baloldal jelenét, jövőjét és gondolkodásmódját meghatározó témák sokasága hever előttünk az asztalon. Ennek ellenére gyakran azt tapasztaljuk, hogy ezek a témák és vitapontok vagy elsikkadnak a „szürke hétköznapokban”, vagy a cselekvési potenciál fenntartása és a mozgalmi egység nevében szándékosan szőnyeg alá söprik őket. „Szeressük egymást gyerekek!” Mindenkire szükség van!” „A közös pontokra koncentráljunk!” Hol a rendszerkritika, és az ezzel szükségszerűen együtt járó baloldal-kritika helye? A Politikatörténeti Intézet Társadalomelméleti Műhelye podcastjában ezekről a kérdésekről volt szó a kötet kapcsán.
„Sikerült-e a baloldal gondolkodásmódjának és a rendszerkritikus politikának átlépnie a helyi keretekből globális szintre?” – teszi fel a kérdést KISS VIKTOR beszélgetőtársainak, ANTAL ATTILA politológusnak és CSIGÓ PÉTER szociológusnak. Szerinte a mindennapokban azt tapasztalhatjuk, hogy a különböző közéleti vitákban nagyon könnyen szűkülünk bele a körülöttünk zajló ügyekbe, rekedünk meg a nemzetállami politikai keretek között. A lakhatási kérdések, szociális ügyek, közéleti botrányok, az Orbán-rendszer visszásságai és hasonlók töltik ki a baloldali közbeszédet. A probléma az, hogy valójában a baloldal továbbra sem tudja, hogyan kell „globálisan gondolkodni”, hogyan kell helyi tevékenységét a nemzetközi dimenzióban megfogalmazni. A kívül és belül közötti küzdelmek középpontba állítása erre a problémára kínálhat megoldást.
A PTI Podcast sorozata itt érhető el (Anchor).