Pierre Bourdieu: elmélet és politika (e-könyv)

3000 Ft

ISBN: 978-963-338-494-7 Kategóriák: , , ,

Megjelenés: 2023

Oldalszám:

Leírás

A kötet második, javított kiadása itt

Pierre Bourdieu a 20. századi szociológia egyik legkiemelkedőbb és legfontosabb alakja, hatása 2002-ben bekövetkezett halála után is jelentős, azonban nézetei és eredményei a szociológusokat mind a mai napig nagymértékben megosztják. A könyv a francia sajtóban és tudományos világban fontos témaként megjelenő Bourdieu-féle „politikai fordulat” kérdéskörét vizsgálja, vagyis az a kérdés, hogy Pierre Bourdieu ’90-es évek közepétől egyre látványosabbá váló politikai szerepvállalásának és korábbi tudományos tevékenységének viszonyát a megszakítottságként vagy folyamatosságként kell-e megragadnunk, valamint hogy gyakran determinisztikusnak tekintett társadalomfelfogása nem ássa-e már eleve alá a társadalomtudós politikai szerepvállalásának lehetőségét.

E konkrét problematika vizsgálatához ugyanakkor elengedhetetlen, hogy kitérjünk a bourdieu-i társadalomelmélet néhány alapfogalmára és fontos felismerésére is, valamint hogy az elméleti keret szilárdságát és a neoliberális kapitalizmussal szemben megfogalmazott bourdieu-i bírálatokat a Luc Boltanski-féle – konkurens – pragmatikus szociológia (egyszerre leíró és normatív) perspektívájából is szemügyre vegyük. A tudományos alapok vizsgálatának elvégzése után a következtetés: bár radikális baloldali értelmiségiként Bourdieu a neoliberális világrenddel szembeni ellenállás lehetőségét a tömegek mozgósításában látta, az általa kidolgozott szociológiaelméleti keretben a mozgósítás elgondolása és a kollektív cselekvésre ösztönzés korántsem egyértelmű.
A könyv a bourdieu-i elmélet módszeres tárgyalásával egyszerre ad betekintést tudomány és politika viszonyába, és nyújt lehetőséget e fontos társadalomtudósi életmű behatóbb megismerésére.

Fáber Ágoston (1981) szociológus, szakfordító, a Replika folyóirat szerkesztője. Főként francia társadalomelméletekkel foglalkozik, de 2005 óta társadalmi-közéleti kérdésekben is rendszeresen publikál.

SAJTÓVISSZHANG

Politika és tudomány – valóban szemben állnak egymással? – Bartha Diána recenziója (Új Egyenlőség, 2021. november 17.)

Szalai Erzsébet: Bourdieu, az értelmiség politikai szerepvállalása és a struktúrák (Mérce, 2020. július 24.)

Takáts József az Ex Libris rovatban és Élet és Irodalomban (KÖNYVKRITIKA – EX LIBRIS – LXIII. évfolyam, 38. szám, 2019. szeptember 20.)

Hogyan politizáljanak a társadalomkutatók? (Hadas Miklós, Új Egyenlőség, 2019. február 24.)

A SOROZATRÓL

Politikatörténeti Intézet Társadalomelméleti Műhelye (PTI TEM) jelenlegi formájában 2015-ben jött létre 11 ösztöndíjas kutató bevonásával, akik azóta rendszeresen vitatják meg egymás és külsős szerzők kutatásait és írásait. 2017 folyamán a Politikatörténeti Alapítvány ismét ösztöndíjpályázatot írt ki, hogy lehetővé tegye új műhelytagok csatlakozását a közös munkához. A Társadalomelméleti Műhely célja, hogy hozzájáruljon a hazai társadalomelméleti, társadalomkritikai gondolkodáshoz, valamint a baloldali tudományos, közéleti diskurzushoz. A műhelyben nagyon sokféle témakör talált otthonra: ideológiák, a poszt-marxizmus, politikai gazdaságtan, demokráciaelmélet, populizmus, ökopolitika, a művészet és az emancipáció kapcsolata, társadalmi igazságosság és szolidaritás, nacionalizmus és így tovább. A tagokat az a társadalomelméleti keretrendszer köti össze, amely folytatni kívánja a valóság megértésének baloldali kritikai hagyományait.

A Földes György által szerkesztett sorozat további köteteit itt találja.

KÖNYVBEMUTATÓ

A kötetet 2018. november 26-án mutatta be a Politikatörténeti Intézetben HADAS MIKLÓS egyetemi tanár (BCE). Az eseményre a sorozat két másik kötetének egyidejű bemutatójával került sor:

 

 

 

 

A kötet digitális kiadása a Petőfi Kulturális Ügynökség TÁM/00102/2022 számú támogatásával készült.

Érdekelhetnek még…