Leírás
A kötet sajnos már nem kapható, de e-book formátumban elérhető itt.
Ha áthaladunk az Anker közön, a második szám kapualja előtt, ma már nyomát sem találjuk annak, hogy 1910 és 1919 között itt működött a híres-hírhedt ateista-materialista diákegyesület, a Galilei Kör. 1990-ben kalapáccsal verték le a Galilei Kör Anker közi emléktábláját (ma már csak az egykori második emeleti klubhelyiséget jelző, belső emléktábla látható), mindez szokatlan indulat egy diákegyesülettel kapcsolatban. Miért?
1919 után a radikális szabadkőműves páholyok támogatását élvező diákegyesületre elsősorban a Tanácsköztársaság funkcionáriusainak „keltetőjeként” emlékeztek, és bár a Galilei Körből valóban kikerültek népbiztosok, népbiztos-helyettesek és népbiztossági funkcionáriusok, de a diákegyesület 1908-as alapításakor mint hangsúlyozottan apolitikus, szabadgondolkodó, az önképzésre és a tudományra esküdő társaság indult útjára, amely az oktatás világiasodásáért és korszerűsítéséért állt ki. Ady Endre a „Láznak ifjú serege” címmel illette a galileistákat, versek sorát dedikálta a Galilei Körnek, Jászi Oszkár pedig abban bízott, hogy ők vezethetik át Magyarországot a „Balkánból Nyugat-Európába”. A kör jelentősége ellenére azonban 1960 óta lényegében nem jelent meg tudományos monográfia a nemzetközi hírű tudósok sorát adó diákegyesület történetéről.
Csunderlik Péter levéltári anyagokra, kiadott és kiadatlan visszaemlékezésekre, a Galilei Kör kiadványaira és a korabeli sajtóanyagra építő munkája ezt a hiányt kívánja betölteni, elsősorban a diákegyesület történetének 1908–1914 közti „nagy korszakára” koncentrálva, de ismertetve a galileisták 1914 utáni, a Galilei Kör 1918. januári bezárásához vezető antimilitarista tevékenységét is. A galileisták 1918–1919-es eseményekben játszott szerepéről tudottakat is eddig nem ismert részletekkel gazdagítja a diákegyesület történetének feldolgozása.
SAJTÓVISSZHANG
Sokan ma a korszak sorosistáiként tekintenek rájuk (Lakner Dávid, Magyar Nemzet, 2017. április 12.)
Könyvismertető az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem honlapján (Róbert Péter, 2017. április 26.)
Könyv + Idealisták (Révész Sándor könyvajánlója a HVG-ben, 2017. május 4.)
Az idegenszívű Ady beállt a sorosista szabadkőművesek mögé (Kolozsi Ádám, Index, 2017. május 22.)
Gyermek Voltaire-ek (László Ferenc, Magyar Narancs, 2017. május 25.)
Hajdu Tibor: A Galilei Körről egy évszázad perspektívájából (Múltunk 2017/2)
Pető Iván: “Az igazság egy lehet csak…” (Mozgó Világ 2017/7-8.)
KÖNYVBEMUTATÓ
A kötetet 2017. április 22-én mutattuk be a 24. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon.
Résztvevők: Csunderlik Péter, Pók Attila, Konok Péter. Moderátor: Földes György