Leírás
A kelet-európai fordulat nemcsak az államszocialista rendszert és a hagyományos baloldalt söpörte el, hanem visszavette és periferizálta a baloldali társadalomkritikai gondolkodást is.
Ebben a kötetben e kritikai szellemiség ismert és kevésbé ismert, ám e témakörben jelentős munkásságot kifejtő hazai és külföldi képviselői egyrészt a kelet-európai rendszerváltás történeti kifejlődésének alapvető összefüggéseit és problémáit vizsgálják, a régió fejlődésvonalait a világrendszer keretei közé illesztve, másrészt a tanulmányok egy része új témaköröket, módszertani, elméleti és politikai problémákat körvonalaz, amelyek az új korszak baloldali önreflexióját és távlatait is jelzik. A kötet felveti a kérdést: maradt-e valami napjainkra a kapitalista és államszocialista modernitás, a polgári gondolkodás mintegy másfél évszázados gyakorlati és elméleti bírálatából? Mi is az az új rendszer, amely régiónkban történelmileg létrejött?
A szerzők a konkrét, szaktudományosan alátámasztott elemző válaszokat részesítik előnyben, és úgy vélik, bármi történjék is, a történelmi valóság, a társadalmi konfliktusok feltárása nem lehet hiábavaló.
SAJTÓVISSZHANG
Szakítás a rendszer-apológiával, avagy néhány megjegyzés egy tanulmánykötet kapcsán
Rendszerváltás és társadalomkritika. Krausz Tamás szerkesztő egy új kötetről (Népszabadság, 1998. július 27.)