Leírás
Fordította Fáber Ágoston.
„»Nem az a kérdés, hogy mit kezdünk magunkkal, hanem az, hogy mit kezdünk azzal, amivé mások tettek bennünket.« Rövidesen ez lett az életem egyik jelmondata: a magam által magamon elvégzendő munka alapelve. Ez a mondat azonban kettős jelentésre tett szert az életemben, mégpedig egymással ellentétes jelentésekre a szexualitásban és a társas érintkezésben: az első esetben ez a valóságom magamévá tételét és visszakövetelését jelentette, míg a másodikban a kiszakadást abból a társadalmi közegből, amelybe beleszülettem. Úgy is fogalmazhatnék: az első esetben azzá váltam, aki voltam, míg a másodikban elutasítottam, hogy azzá váljak, akivé válnom kellett volna. Az én esetemben ez a két változás egymással párhuzamosan ment végbe.”
VISSZHANG
Nem az a kérdés, hogy mit kezdünk magunkkal, hanem az, hogy mit kezdünk azzal, amivé mások tettek bennünket – Nem rossz könyvek podcast (Ott Anna és Horváth Bence a fordítóval, Fáber Ágoston szociológussal beszélget, 2025. január 16.)
A megértés elengedhetetlen, ha értelmes párbeszédet akarunk – Kállay Eszter nagyinterjúja Didier Eribonnal (Litera, 2025. január 16.)
Könyvek, amelyek segíthetnek átvészelni 2025-öt is – a kötetet Ilosvai Eszter ajánlja a Mércén (2025. január 4.)
Csehy Zoltán Ex Librise, Élet és Irodalom, LXIX. évfolyam, 1. szám, 2025. január 3.
A kötet Fehér Renátó olvasmánylistáján – Körkérdés 2024 (Litera, 2024. december 18.)
A kötet Csehy Zoltán olvasmánylistáján – Körkérdés 2024 (Litera, 2024. december 12.)
Ha meg akarod érteni, miért nem működik a baloldal, olvasd el ezt a könyvet – Lehoczki Noémi a kötetről a Mércén (2024. október 16.)
18:00 A Benjamin-lapszám apropóján egy beszélgetésre invitáljuk az érdeklődőket, amely során nem pusztán a lapszám tartalma által felvetett problémákról lesz szó; olyan problémákat érintenénk, amelyeket a lapszám maga, illetve a lapszám megszerkesztése vet fel.
20:00 Ősszel jelent meg a Napvilág Kiadó gondozásában Didier Eribon francia filozófus Visszatérés Reimsbe című önéletelemző műve magyar nyelven, amelyben a szerző saját homoszexualitására, hátrányos társadalmi helyzetére és az ezekkel járó szenvedésre igyekszik reflektálni.
KÖNYVBEMUTATÓ BESZÉLGETÉS (A 94. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon, 2024. szeptember 29., Fáber Ágostonnal, a fordítóval Kanicsár Ádám András újságíró beszélgetett)
A könyvbemutató felvétele visszanézhető itt:
Didier Eribon az Amiens-i Egyetem filozófiai, bölcsészet- és társadalomtudományi karának professzora. Tanított a Berkeley Egyetemen (USA) is. 2008-ban elnyerte a Yale Egyetem által évente odaítélt rangos Brudner-díjat. Számos könyv szerzője, köztük a legfontosabbak: Michel Foucault, Réflexions sur la question gay, Une morale du minoritaire, La Société comme verdict. Nemzetközi szinten napjaink egyik legjelentősebb gondolkodójaként tartják számon.