Leírás
Szóval és képpel tárják a kötet alkotói a tisztelt olvasó elé a három magyar demokratikus köztársaság történetének legfontosabb mozzanatait. A fókuszba a „születésnapokat” helyeztünk: 1918. november 16-át, 1946. február 1-jét és 1989. október 23-át. A fordulópontot jelentő napok történései köré gyűjtöttük az ide vezető eseményeket, a főszereplőket, a köztársaság alkotásait, hétköznapjait és az első két kísérlet drámáját: a demokrácia felszámolásának folyamatát.
Más a helyzet a harmadik és immár tizenhét éve fennálló mai Magyar Köztársasággal. Ez a mi köztársaságunk, a jelen története. „Működése” legfontosabb tényezőinek – a demokratikus, többpárti választások, az alkotmányos intézmények és azok szereplői, Magyarország 1989 utáni politikai integrációs törekvései stb. – bemutatásával segíteni szeretnénk a „demokrácia tanulását”, a magyar köztársaság sokszor ellentmondásos működésének megértését is.
A kötet a köztársági gondolat, illetve a három magyar köztársaság eszméje folytonosságának bemutatására törekszik képviselői, dokumentumai, a törvénykezése és a mindehhez tartozó fennmaradt képes dokumentáció segítségével. Nem egyszerűen a szöveg illusztrálására törekedtünk, hiszen minden mozzanatról nem maradt fenn vizuális dokumentum. A szó és a kép – szándékunk szerint – kiegészíti egymást.
A tanulmányok egy kivételével e kötet számára készültek, az 1998-ban elhunyt Erényi Tibor írása a Pölöskei Ferenc által szerkesztett, A köztársasági eszme és mozgalom története Magyarországon (ELTE BTK Budapest , 1990) című könyvben jelent meg először.
Ezúton szeretnénk köszönetet mondani mindazon gyűjtemények munkatársainak, akik az illusztrációs anyag munkájában segítettek, valamint azon kollégáknak, akik tanácsaikkal és javaslataikkal a kötet elkészítésében hathatós segítséget nyújtottak.
Sajtóvisszhang:
Világszabadság.hu, Benkő Péter recenziója