A nemzetközi gazdaságtan és a világgazdaságtan alapjai

Átdolgozott, harmadik kiadás

4200 Ft

Elfogyott

ISBN: 978 963 338 060 4 Kategória:

Megjelenés: 2011

Oldalszám: 400

Leírás

E kötet elsősorban a felsőfokú oktatás céljaira készült tankönyv, de haszonnal forgathatják mindazok az olvasók is, akik szeretnék megismerni és megérteni napjaink világgazdasági történéseinek, a pénzügyi világ eseményeinek hátterét.

A szerző a „Nemzetközi gazdaságtan – nemzetközi pénzügyek” témakörében tartott kurzusok tapasztalatai alapján állította össze a „nemzetközi gazdaságtan” elnevezésű tudomány megalapozó ismereteit.

A kötet fejezetei a következő témaköröket ölelik fel: az első fejezet a világgazdaság fejlődéstörténetének vázlatát adja, és megismertet a nemzetközi gazdaságtan mint tudomány több elméleti irányzataival. A második fejezet a nemzetközi kereskedelem témakörét, a nemzetközi munkamegosztás és szakosodás alapelveit, a nemzetközi munkamegosztásból származó előnyöket tárgyalja, de bemutatja a tényleges kereskedelempolitikai gyakorlatot is a második világháborútól napjainkig. A harmadik fejezet a napjainkban oly aktuálissá vált és vitatott globalizálódással, a fejlődő országok világgazdasági helyzetével, valamint a regionális integrációkkal, többek között az Európai Unió szerepével foglalkozik. A negyedik fejezet az erőforrások nemzetközi áramlását, a termelési tényezők országok közötti mobilitását mutatja be, különös tekintettel a külföldi működőtőke-beruházásokra; e fejezet mutatja be a világgazdasági folyamatokat alapvetően meghatározó transznacionális társaságok felépítését, működését és stratégiáit. A kötet ötödik fejezetét a szerző a nemzetközi pénzügyi rendszer sokak érdeklődésére számot tartó kérdéskörének szentelte. Megismerkedhetünk e rendszer egyes fejlődési szakaszaival – köztük az aranystandard- és az aranydeviza-rendszerrel –, a nemzetközi mérlegek, az árfolyam-politika fogalmával, a nemzetközi pénz- és tőkepiac jellemzőivel az ezredfordulón, valamint a nemzetközi pénzügyi rendszer intézményi kereteivel, a többi között a Nemzetközi Valutaalap, a Világbank és társintézményei működésével.

A kötet tartalmazza a nemzetközi gazdasági kapcsolatok legfőbb elméleti jellemzőit (ez a nemzetközi gazdaságtan), ezen túl azonban, azt elméleti kérdésekkel gyakorlatilag azonos terjedelemben tárgyalja a világgazdaság fejlődésének és mai jellemzőinek empirikus leírását – ezt tükrözi az új címben a „világgazdaságtan” kategóriája.

A kötet számos ábrával, táblázattal és a klasszikus és modern szakirodalomból válogatott szemelvényekkel is segíti a logikusan felépített ismeretanyag átláthatóságát és elsajátítását.